AKTEON Zespół Sygnalistów Myśliwskich SGGW w Warszawie

AKTEON

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON” Studentów i Absolwentów Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie swą działalność rozpoczął w 1998 roku. Stało się tak z inicjatywy pięciu studentów, absolwentów Technikum Leśnego w Warcinie, którzy na studiach, postanowili kontynuować pasję ze szkoły średniej. Z ramienia uczelni, od początku istnienia Zespołu opiekę nad sygnalistami sprawuje dr hab. Roman Wójcik. Przez lata swojej działalności Zespół opracował wiele marszy i fanfar głównie niemieckich i austriackich kompozytorów.

Szczególną cechą Zespołu „AKTEON” jest ciągła rotacja jego członków. Co roku najstarsi koledzy, kończąc naukę na Wydziale Leśnym SGGW, odchodzą z Zespołu, a w ich miejsce przyjmowani są młodzi sygnaliści, którzy w krótkim czasie muszą dorównać poziomem gry do starszych członków” AKTEON’u”. Jednakże jak długo istnieje Zespół przy Wydziale Leśnym, tak muzycy-amatorzy, studenci leśnictwa SGGW radzili sobie z tym problemem, jednocześnie stale wzbogacając prezentowany repertuar.

To wielkie zaangażowanie i zaciętość przerodziły się w prawdziwie mistrzowską klasę wykonywania utworów muzyki myśliwskiej. We współpracy z Łowcem Polskim, Zespół „AKTEON” wydał dwie płyty. Jedna zawierała sygnały myśliwskie (uroczyste i porządkowe) wykorzystywane do utrzymania porządku i jasności komunikatów podczas polowania. Druga płyta zawierała dwadzieścia pięć utworów muzyki myśliwskiej, stanowiącej swoisty klejnot dziedziny polskich łowów.

Od początku swego istnienia „AKTEON” stawał w szranki z czołówką zespołów sygnalistów myśliwskich Europy, na licznych konkursach, przeglądach i festiwalach. Także w tym przypadku, systematyczność i wiele godzin wspólnych prób Zespołu przyniosły wspaniały plon. W 2006 roku studenci WL SGGW grający na rogach myśliwskich zdobyli złotą odznakę na Mistrzostwach Europy w Kals (Austria). W roku 2013 oraz w kolejnej edycji tych zmagań z 2014 roku „AKTEON” powtórzył ten wynik, zdobywając złotą odznakę Mistrzostw Europy w Stift Reichersberg oraz Mistrzostw Europy w Zeillern. Ponad to, sygnaliści „AKTEON’u” czterokrotnie zdobyli tytuł Mistrza Polski w klasie „G” (sygnały myśliwskie), a co za tym idzie, najwyższy laur środowiska muzyki myśliwskiej – Róg Wojskiego. Konkursy te miały miejsce w Tucholi w 2004 roku, w Warcinie w 2008 roku, w Złotoryi w 2010 roku oraz w Rzeszowie w 2012 roku.

Jednak prawdziwym „oczkiem” w głowie Zespołu zawsze była muzyka myśliwska (klasa MB), zawierająca w sobie rozmaite marsze i fanfary. Dyscyplina ta, daje jednoznaczne świadectwo faktycznych umiejętności i predyspozycji muzycznych zespołów. Przez ponad dekadę swej działalności, „AKTEON” stawał na pierwszym miejscu podium w tej kategorii ośmiokrotnie, a było to kolejno w Ciechocinku - 2005, Kwidzynie - 2006, Goraju - 2007, Warcinie - 2008, Olsztynie – 2009, Brzegu – 2011, Rzeszowie - 2012 i Krakowie w 2013 roku. Regionalne, cykliczne konkursy muzyki myśliwskiej, takie jak Przechlewo, Niepołomice, Spychowo czy Radzymin również stanowią dobry sprawdzian dla „AKTEONU” gdzie Zespół zawsze osiąga liczne sukcesy.

Te wszystkie wyróżnienia i zaszczyty determinują nas do jeszcze większego zaangażowania i dalszej, sumiennej pracy. Mamy nadzieję, że wzbogacany repertuar prezentowanych utworów pozwoli nam na wydanie kolejnej płyty oraz poszerzy nasze muzyczne horyzonty, pozwalając promować Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w godny oraz odpowiedzialny sposób.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj dalej